Cechy zasobów ludzkich:

Cechy zasobów ludzkich:
- nietransferowalność – praw własności – (chcąc iść do pracy przedstawiamy ofertę, a przedsiębiorstwo patrzy na ofertę i na swoje potrzeby, zatrudnia za ekwiwalent który pracownik przyjmuje – organizacja płaci za potencjał pracy, ale nie staje się właścicielem i to jednostka decyduje ile zaangażować swojej wiedzy).
- rozwój – zasób ludzki nie jest konstans – czyli nie jest dany raz na zawsze - organizacja wie jaki jest i w dniu, w którym to się dzieje kiedy - diagnozuje jego zdolności i umiejętności, praca powoduje, że jednostka zmienia swoje umiejętności i może być chaotyczna lub uporządkowana.
- możliwość plastycznego kształtowania – rozwój ukształtowany w sposób celowy z potrzebami organizacji i jednostki – zgodnie z planami rozwija możliwości - jakie organizacja tworzy – rozwija w sposób intencjonalny tak aby organizacja mogła z tego korzystać.
- główny czynnik konkurencyjności firmy z uwagi na swoja niekopiowalność ( ludzi nie można powielić, reprezentują to samo ale reszta jest różna i to stanowi, że firma która ma lepszy zasób ludzki wygrywa – zasoby ludzkie są jedynym czynnikiem konkurencyjności firmy).

Comments are closed.