Edith Wharton ( 1862-1937) - Historia literatury amerykańskiej

Edith Wharton ( 1862-1937) - Historia literatury amerykańskiej

Próbowała przejąć od Jamesa wprowadzanie ograniczonego punktu widzenia i psychologicznej wiarygodności bohatera. Mówi się o niej jako o następczyni Jamesa, gdyż sam James bardzo ją szanował. Wharton również spędziła wiele czasu w Europie, tyle tylko, że we Francji, była rozwódką – więc była uważana za kobietą odważną lub zepsutą lub wyzwoloną. Ale rozwód bardzo źle wpłynął na jej zdrowie psychiczne, choć krytyce twierdzą że jej twórczości zrobił doskonale. Rzeczy, które opisuje w swoich utworach, były zainspirowane rozwodem, bo Wharton bardzo często opisuje małżeństwa przeżywające kryzys i rozpad. Interesowały ją konflikty etyczno-obyczajowo-moralne, często opisuje trójkąty: związek i romans wkradający się w ten związek.

The House of Mirth ( 1905) - powieść o kobiecie poszukującej kandydata na męża, która chce zachować obecną pozycję materialną i społeczną. Odrzuca bardzo wielu bohaterów, bohaterów tym jej wymarzonego kandydata, i oczywiście umiera w samotności

Ethan Frome(1911) - powieść, której akcja toczy się o wiele później niż datuje się jej powstanie. Opowiada o rodzinie mieszkającej na farmie w Massachusetts, są wtopieni w krajobraz amerykański, poddają się siłom przyrody, są ludźmi po przejściach. Na tej farmie mieszka kaleka osoba oraz pewne małżeństwo. Okazuje się, że dawno temu na tej farmie mieszkało również małżeństwo i zamieszkała kuzynka żony, w której oczywiści zakochał się mąż, żona się o tym dowiedziała i postanowiła zakończyć ten związek i kuzynka musi opuścić ich dom. Mąż odwożąc kuzynkę na dworzec powoduje wypadek konno-drzewny a raczej konno-pogodowo-drzewny . I tu nie wiadomo czy była to samobójcza próba uratowania kuzyneczki, czy próba jej zabicia, lub próba zwrócenia uwagi na swój problem, rozpacz, wyrachowanie. W każdym razie kuzynka została w wypadku trwale okaleczona, i wszyscy znowu mieszkali na farmie długo i nieszczęśliwie. W tej powieści bardzo dużo jest gorzkiego psychologizmu.

The Custom of the Country( 1913) – powieść, bohaterka zawiera małżeństwo wyłącznie w celach finansowych – postać bardzo negatywna

The Age of Innocence – akcja toczy się w Nowym Jorku w latach 70-tych XIX., główny bohater jest zaręczony z bogatą arystokratką, ale tak naprawdę kocha inną, ale nie zrywa poprzednich zaręczyn, w sumie nie wiadomo dlaczego. Obyczaje społeczne i problemy etyczne są tu w centrum wydarzeń.

Madame de Treymes ( 1907) – zestawienie kultury francuskiej i amerykańskiej
The Reef ( 1912) – powieść o Amerykanach w Europie, po tej powieści James wychwalał twórczość Wharton.

Kolejną rzeczą którą Jamek pominął w swojej twórczości a zajęła się tym Wharton to dramaty rodzinne, rozwijające się w centrum jednej rodziny.

The Mother’s Recompense( 1925) – powieść o matce i córce, do córki przybywa narzeczony starający się o jej względy, ale w którymś momencie matka rozpoznaje w nim swojego narzeczonego sprzed lat i nie wiadomo co dalej.

Sprzeczność jako źródło problemów to zestawienie uczucia z presją społeczną czy konformizmem, którego Wharton nie używała zbyt często, właściwie jej bohaterowie częściej ulegali presji społecznej bo tak im było wygodniej i nie mieli sil się przeciwstawiać, a konformizm krytykowany przez Wharton jest wielopłaszczyznowy.

The Glimpses of the Moon

Comments are closed.