Korzyści płynące z kolonii dla Korony Hiszpańskiej - Historia Ameryki Łacińskiej

Korzyści płynące z kolonii dla Korony Hiszpańskiej - Historia Ameryki Łacińskiej

- monopol państwa na metale szlachetne
- tzw. kwinta – 1/5 dochodu uzyskiwanego z kolonii odprowadzane było do skarbca Korony
- monopol Korony na handel z koloniami
- opłaty za koncesje

Dopiero odkrycie srebra doprowadziło do wielkiego zainteresowania Ameryką gdyż pokłady złota odkryte przez pierwszych konkwistadorów bardzo szybko się wyczerpały. Już po zakończeniu podbojów w tzw. Górnym Peru (dzisiejsza Boliwia) odkryto kopalnie srebra w których wydobywano bardzo pokaźne sumy czystego (jeśli chodzi o zawartość metalu) rud srebra .
Srebro było eksploatowane rabunkowo. Było głównym źródłem dochodów i wielkich majątków. Najbogatsi konkwistadorzy zakładali latyfundia.
Z biegiem lat sytuacja uległa jednak zmianie. Srebra było coraz więcej, a co za tym idzie jego wartość spadała. W Hiszpanii pojawiła się inflacja. Ceny na towary podstawowe systematycznie rosły. Szacuje się, że w ciągu XVI w. ceny wzrosły co najmniej 4 razy. Co więcej, w skutek polityki Filipa II, Hiszpania była bardzo zadłużona. Poza tym spadała ilość wydobywanego srebra.

W 1630r. odkryto wielkie złoża srebra w rejonie Potosi, które nazwano Srebrną Górą.
Wokół kopalń srebra powstawały sklepy oferujące towary (zazwyczaj przemycane) z Europy, zwane w Ameryce Południowej cantinas, natomiast w Ameryce Środkowej i Meksyku – tiendas de raya. Były to prywatne sklepy zakładane przez właścicieli posiadłości i kopalń.

Comments are closed.