IRLANDIA Od lat 80tych - Historia polityczna Europy po 1945r.

IRLANDIA Od lat 80tych - Historia polityczna Europy po 1945r.

W latach 80tych miały miejsce bardzo częste zmiany rządów. Praktycznie co 2, 3 lata zmieniali się premierzy. Dopiero w 1992 tą złą passę odwrócił Albert Reynolds, który został premierem z ramienia Fianna Fail i utworzył rząd w koalicji z Partią Pracy. Ten rząd rządził tylko 2 lata, koalicja się rozpadła i powstał nowy koalicyjny rząd Johna Brutona. Znowu rozpoczęła się rotacja rządowa, brakowało większości parlamentarnej i rządziły rządy mniejszościowe.
Należało ograniczyć wydatki publiczne na oświatę i służbę zdrowia. To powodowało bardzo poważne niezadowolenie społeczne. Kolejnym problemem Irlandii było uporanie się z bardzo silną pozycją kościoła katolickiego. Kościół odgrywał ważną rolę, szczególnie ze względu na olbrzymi autorytet. W 1983 roku rząd przeprowadził referendum w sprawie dopuszczenia aborcji. Wyborcy odrzucili projekt. W 1985 roku poddano pod referendum projekt dopuszczający rozwody. On również padł. Ponownie referendum w sprawie rozwodów przeprowadzono w 1995, tym razem z pozytywnym skutkiem. W sprawie aborcji lekarze uzyskali jedynie możliwość informowania, że można jej dokonać poza granicami Irlandii.
Obecnie autorytet kościoła katolickiego jest w odwrocie, co łączy się z uczestnictwem w UE, we wspólnym rynku. Zmianie uległa także mapa polityczna kraju, bo obok partii tradycyjnych, takich jak FF, FG, PP czy Sinn Fein, w 1985 roku powstali Postępowi Demokraci, w 1992 roku Lewica Demokratyczna. Scena polityczna rozwija się.

Comments are closed.