Ku Klux Klan - Okres rekonstrukcji powojennej (1865 – 1877) - Historia USA

Ku Klux Klan - Okres rekonstrukcji powojennej (1865 – 1877) - Historia USA

W okresie rekonstrukcji powstała na Południu w 1866 r. w forcie Pułaski organizacja Ku Klux Klan, a jej pierwszym dowódcą był Nathan Bedford Forest.
Ku Klux Klan był organizacją w pewnym sensie samoobrony Południa. Chodziło o to, że w momencie, kiedy większość radykalnych republikanów zaczęła przeprowadzać rekonstrukcję na Południu, to tak naprawdę bardziej chodziło im o zemstę na Południu niż o przyłączenie go do Unii. Na Południu pojawiła się grupa cwaniaczków połączona z ludźmi, chcącymi zrobić interes oraz z czarnymi wyzwoleńcami. Grupy te tworzyły bandy i atakowały gospodarstwa, które były w pewnym sensie bezbronne. Na Południu wielu mężczyzn zginęło, wielu zostało kalekami i teraz tymi małymi gospodarstwami kierowały kobiety. Tak w ogóle pamiętajmy, że emancypacja kobiet w USA zaczyna się od klęski Południa pod Missisipi. Kiedy mężczyźni zostali przegrani, złamani moralnie, często pili, albo nie mogli się odnaleźć – kobiety Południa musiały się wziąć za organizację życia. Do tego należy jeszcze dodać kobiety na Północy, które musiały walczyć u boku mężczyzn z Indianami na gospodarstwach, czy farmach. Pozycja kobiet w USA od początku była inna niż w Europie.

Ku Klux Klan miał na celu ochronę ludności południa przed skutkami rekonstrukcji oraz ukaranie tych, którzy kolaborowali z nowymi władzami. Wkrótce ta organizacja stała się z samoobronnej terrorystyczną. Przyjmuje się dzisiaj, że w wyniku działania Ku Klux Klan zginęło około 35 tys. ludzi. Ku Klux Klan zapoczątkował też rzecz haniebną dla USA, która do dzisiaj stanowi problem z rozliczeniem - lincze na Murzynach. Wystarczyło podejrzenie, czy pogłoska, że Murzyn coś zrobił i w nocy przychodzili – wieszali go albo linczowali. Lincze trwały do polowy XX wieku.

Comments are closed.