Andrew Jackson 1829-1837 - Historia USA

Andrew Jackson 1829-1837 - Historia USA
Styl rządów Jacksona nazwalibyśmy, wg współczesnych standardów, populistycznym. Kreował się on na człowiek z ludu, któremu potrzeby i problemy prostych ludzi nie są obce. Podczas kampanii ogłosił, że jeśli zostanie wybrany to zaprasza wszystkich swoich zwolenników na potańcówkę do Białego Domu. I ludzie rzeczywiście przyszli tłumnie. Po przemówieniu na Kapitolu Jackson pojechał konno do Białego Domu (był wszak człowiekiem Pogranicza, a nie jakimś lalusiem jeżdżącym powozem). Tłum ruszył za nim, wpadł do Białego Domu i sytuacja wymknęła się spod kontroli. Jackson został ewakuowany tylnym wyjściem . Biały Dom został uratowany tylko dzięki wyniesieniu ponczu i whisky na trawnik przed budynkiem. Złośliwi mówią, że inauguracja odzwierciedlała styl rządów nowej administracji.

Administracja Jacksonowska
Od początku swoich rządów program Jacksona można uznać za sprzeczny. Był on zwolennikiem praw stanowych, ale jako wybitna postać automatycznie wzmacniał władzę prezydenta Republiki.
Zapoczątkował nowy styl administracji prezydenckiej, a mianowicie partyjnej demokracji. Był to odmienna droga od swoich poprzedników, jaskrawo kontrastująca, ot choćby z Quincy Adamsem. Wprowadził „system łupów”, rotację urzędników administracji federalnej. Argumentował to potrzebą rozbicia zasiedziałych i skostniały struktur administracji, pomagających korupcji. Mankamentem tego sytemu była jego ignorancja w sferze kompetencji przyszłych urzędników . Drugą nowością było wprowadzenie tzw. Kitchen Cabinet. Była to grupa zaufanych osób, bez przydziałów administracyjnych, ciesząca się dużym zaufaniem Prezydenta.
Świadomy słabości swego poparcia, Jackson przez cała prezydenturę starał się znaleźć głosy poza Pograniczem, głównie na Południu i w Nowej Anglii.

Działania Jackona oparły się na kilku podstawowych kwestiach:
• Prezydent stał na straży Konstytucji oraz wolności każdego obywatela (jeśli był białym meżczyzną)
• Fundusze federalne, przydzielano stanom bezcelowo. Władze stanowe same ustalały na jakie przedsięwzięcia je przeznaczyć (przeciwny kierunek niż Henry Clay)
• Likwidacja Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych w 1832r., utworzonego w 1816. Było to przedsiębiorstwo prywatne, odpowiedzialne jednak za politykę monetarną i depozyt dla funduszy rządowych. Jackson był jego przeciwnikiem od kryzysu roku 1819 (kiedy to farmerzy z Zachodu popadli w długi, podobno efekt polityki „potwora z Filadelfii”) oraz wykorzystał jego skład narodowościowy akcji (1/4 akcji w obcych rękach, głównie Brytyjczycy).
• Stal na straży Unii, połączenia swobody i nierozerwalności

Comments are closed.