William Henry Harrison 1841 - Historia USA

William Henry Harrison 1841 - Historia USA

Dosłużył się generała majora w armii regularnej, piastował urząd gubernatora w Indianie. Ostatni Prezydent, który urodził się jako poddany Korony Brytyjskiej ( 9 II 1773r.). Sławę wojenną przynosiło mu pokonanie walki z Indianami (zwycięstwo nad Tippecanoe Creek ). Szczerze nienawidził Indian, co zyskało mu głosy Pogranicza. Jedynym mankamentem był fakt, że nie urodził się w chacie z bali, jak Jackson. Pochodził z szacownej rodziny z Nowej Anglii. W kampanii wyborczej, na plakatach przedstawiano go na tle właśnie takiej chaty z bali. Sprowadziło to na niego krytykę i stało się tematem żartów politycznych, ale nie przeszkodziło w wygraniu wyborów.
Podczas inauguracji, chcą udowodnić, że jest zdrowy i wytrzymały ustanowił niechlubny rekord. Jego mowa osiągnęła rozmiary castrowskie – bite dwie godziny. Jako, że pogoda był wietrzna i padał deszcz, Prezydent zachorował i w miesiąc od objęcia urzędu zmarł na zapalenie płuc.

Jego syn, John Scott Harrison, był wyjątkowy. Jako jedyny człowiek na świecie był jednocześnie synem i ojcem prezydenta Unii. Jego syn Benjamin Harrison zasiadł na fotelu w 1888r.

Władzę 6 IV 1841r. przejął wiceprezydent John Tyler. Swój wybór na stanowisko wiceprezydenta zawdzięczał taktyce wyborczej. Pochodził z Południa i Wigowie liczyli na głosy jakie uda mu się zebrać dla Harrisona. Wypadek losowy spowodował, że został Prezydentem Republiki.

Comments are closed.