Inni Bramini:

Inni Bramini:

Oliver Wendell Holmes (1809-1894)
Z zawodu nie był ani poetą ani pisarzem – był profesorem anatomii i lekarzem. W swoich wierszach bardzo duże znaczenie przywiązywał do wydumanej formy literackiej, która go fascynowała. Napisał kilka opowiadań i powieści, oraz zbiór esejów.

Autocrat at the Breakfast Table¬- zbiór esejów
The Deacon’s Masterpiece ( 1858) - opowiadanie
Elsie Venner ( 1861)¬- powieść
The Guardian Angle (1867)- powieść
Mortal Antipathy ( 1885)- powieść

Wszystkie jego powieści były po części związane z jego zawodem, fascynowała go również psychiatria i choroby psychiczna – więc bardzo często jego bohaterowie cierpią na różne aberracje i problemy psychiczne, a Holmes stara się bardzo głęboko analizować psychikę swoich bohaterów. Bardzo często wprowadzał różne alegorie do ludzkiego umysłu lub ciała – po prostu popisywał się swoją wiedzą medyczną

James Russel Lowell ( 1891 – 1991)
Większość swojego życia spędził w Hiszpanii gdzie pisywał swoje utwory, gdzie był ambasadorem USA w Madrycie, mniej był znany jako poeta. Również zajmował się poetycką teorią: The Function of a Poet, A Fable for Critics, np. zakładał, w przeciwieństwie do Poe, że zadaniem poety jest konieczność służenia swojemu narodowi.

Richard Henry Dana (1815-1882)
Zanim został prawnikiem, przez 2 lata był marynarzem – w związku z tym napisał powieść marynistyczną Two Years Before the Mast ( 1840) – opowiada o pewnej praktyce: młodsi marynarze, zanim zostaną awansowani wykonują cięższą i niebezpieczniejszą pracę w dziobowej części statku. W tej powieści występuje postać bardzo okrutnego kapitana, których wszystkich bardzo krótko trzyma. Dana jako prawnik walczył o złagodzenie kodeksu marynarskiego, często bronił młodych marynarzy. Jego pasja marynistyczna odzwierciedliła się w jego kolejnej książce The Seaman’s Friend (1841), która jest uważana za żeglarską Biblię, a to dlatego, że Dana wyjaśniał w niej przepisy marynarskie ze zdroworozsądkowego punktu widzenia, na czym one polegały.

Kolejni przedstawiani poeci byli zafascynowani poetyckimi przedstawieniami historii Stanów:

George Bancroft (1800-1891)
History of the United States

William Hicking Prescott ( 1796-1859)
History of Ferdinand and Isabela – początki Ameryki

Francis Parkman (1823-1893)
The Oregon Trial – podróze na zachód

Comments are closed.