1945 1948- Niemcy po II WŚ

1945 1948- Niemcy po II WŚ
Już w 1945 r. wznowiły działalność partie polityczne na terenie okupacji radzieckiej (tam najwcześniej z wszystkich!!), właśnie z inicjatywy Wielkiego Brata, dążąc do zjednoczenia na lewicy. Dr Kastory mówi, że już w 1943r. Rosjanie podesłali komunistów, aby tworzyli zalążek partii.
W 1946 r. odradzały się partie na terenie całych Niemiec. Najwcześniej SPD(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) z Kurtem Schumacherem na czele i z Willy Brandtem w składzie. Potem powstaje Unia Chrześcijańsko- Demokratyczna, czyli CDU w wieczystej unii z bawarską CSU (Unia Chrześcijańsko – Społeczna), gdyż później uchwalona Ustawa Zasadnicza zabraniała istnienia partii działającej w jednym landzie. Na czoło tej centrowej formacji wysunął się Konrad Adenauer (nadburmistrz Kolonii przed dojściem Hitlera do władzy). W 1945 r. zaczęła się odradzać FDP, czyli Partia Wolnych Demokratów( liberałowie) z Theodorem Heussem na czele (była partią niedużą, ale miała dobre kadry).

W 1948 r. zaprzestano demontażu fabryk niemieckich na zachodzie w ramach reparacji wojennych, gdyż uznano, że lepiej jest uruchomić gospodarkę niż ją dobijać.
W celu zmniejszenia kosztów okupacji połączono strefy brytyjską i amerykańską w 1946 r. (umowa weszła w życie 1 stycznia 1947r.) tworząc Bizonię. Francuzi jeszcze zwlekali rok i przyłączyli swoja strefę w 1948 r. – stworzono Trizonię i rozpoczęto energiczną odbudowę gospodarki w zachodnich strefach.
Na wschodzie 7 października 1949 r. powstała Niemiecka Republika Demokratyczna, czyli NRD. Wcześniej Niemiecki Kongres Ludowy (odpowiednik parlamentu) przyjął 30 maja 1949 r. konstytucję NRD. Konstytucje przygotowywała Niemiecka Rada Ludowa, która przekształciła się 7 października w Tymczasową Izbę Ludową.

Comments are closed.