KOMPUTER

KOMPUTER
computer od łac. computare – obliczać, dawne nazwy: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) - urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr, albo sygnału ciągłego.

Najpopularniejszym obecnie rodzajem komputera jest stacjonarny komputer osobisty (desktop), z tego powodu potocznie traktowany jest jako synonim komputera w ogóle. Komputer to jeszcze jedna część w jednostce centralnej. Bez niej komputer by nie działał. System Windows wynalazł Bill Gates i P.G.Allen z siedzibą w Redmond.

Historia komputerów [edytuj]
Najwybitniejsi naukowcy, których prace przyczyniły się do powstania komputerów:
* Blaise Pascal (kalkulator od nazwiska konstruktora zwany Pascaliną, 1642)
* Gottfried Leibniz (system binarny, żywa ława do obliczeń, mechanizm stepped drum)
* Charles Babbage (maszyna różnicowa, maszyna analityczna)
* Ada Lovelace (prace teoretyczne, wizjonerskie w jej czasach koncepcje wykorzystania komputerów)
* Claude Shannon (teoretyczne podstawy budowy komputerów - “przekucie” algebr Boola i współczesnej mu wiedzy o elektronice)
* Alan Turing (teoretyczne podstawy informatyki, Maszyna Turinga i Uniwersalna maszyna Turinga)
Niektóre z historycznych modeli komputerów:
* Colossus – wyprodukowane przez rząd brytyjski podczas drugiej wojny światowej w ilości 11 sztuk komputery lampowe, których zadaniem było od 8 grudnia 1943 roku łamanie szyfrów maszyny Enigma (zwłaszcza niezwykle trudnych do złamania szyfrów Lorenza).
* ENIAC – tworzony w latach 1943-1946 pierwszy w pełni elektroniczny komputer, który składał się z 18 tys. lamp elektronowych 1500 przekaźników, ważył 30 ton i miał wymiary 15 na 9 metrów.
Stub sekcji Ta sekcja jest zalążkiem. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

komputer osobisty
Personal Computer, stąd skrót PC i powszechne polskie określenie pecet) – obecnie następca klonów mikrokomputera wyprodukowanego przez firmę IBM w latach 80. Przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego, domowego i biurowego, zazwyczaj stacjonarny. W węższym znaczeniu PC oznacza komputery standardu IBM-PC, w szerszym do komputerów osobistych zaliczamy także np. komputery produkcji Apple (Macintosh, Mac).

Inne polskie nazwy gwarowe to komp, blaszak czy piec (ostatnie dwa hist. o IBM PC np. przez użytkowników Amigi, Atari itp.).

W 1982 tygodnik Time przyznał komputerowi osobistemu tytuł “Człowieka Roku 1982″. Komputer został pierwszym nieczłowiekiem nagrodzonym tym tytułem.

zastosowania [edytuj]

Choć komputery osobiste zwykle występują w roli stacji roboczej dla pojedynczego użytkownika, bywają też używane jako serwery. Współcześnie, ze względu na coraz lepszą wydajność, powszechność, niską cenę oraz dostępność oprogramowania na licencjach FLOSS, coraz częściej stają się elementami klastrów i klastrowych superkomputerów.

Najnowszym zastosowaniem pecetów podłączonych do Internetu stają się rozproszone obliczenia (na przykład w projektach typu distributed.net) oraz siatki komputerowe.

Narodziny komputera osobistego [edytuj]
ALTAIR 8800
ALTAIR 8800

Idea komputerów osobistych zrodziła się pod koniec lat 70. Nie do końca jest jasne, który z komputerów można uznać za pierwszą tego typu maszynę. O palmę pierwszeństwa kłócą się tu Xerox, Hewlett-Packard oraz IBM. Jednakże wydaje się, iż pierwszym komputerem osobistym (PC) była konstrukcja firmy MITS nazwana ALTAIR 8800 – zaprezentowana przez Eda Robertsa i Williama Yatesa w styczniowym wydaniu Popular Electronics Magazine (1975). Sama nazwa Altair może pochodzić z dwóch różnych źródeł – albo odnosi się do gwiazdy o takiej nazwie lub też została zaczerpnięta z wczesnych odcinków serialu “Star Trek”.
Apple I
Apple I

Niewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem, który faktycznie dotarł “pod strzechy” był Apple I. Intensywny rozwój komputerów osobistych rozpoczął się w 1981 roku, kiedy to Apple II sprzedawany wraz z prostym edytorem tekstów – AppleWrite oraz arkuszem kalkulacyjnym VisiCalc, stał się faktycznie pożytecznym narzędziem przydatnym w prostych pracach biurowych. Rynek ten zauważył wtedy IBM, który dodał do idei prostej i taniej architektury Apple’a ideę otwartej architektury budowy komputera i 12 sierpnia 1981 wypuścił swój pierwszy komputer PC 5150 z 16 kB pamięci operacyjnej, a 8 marca 1983 masowo produkowany komputer osobisty IBM PC/XT, od którego wywodzi się cała rodzina komputerów klasy PC.

Nazwa Pierwszego Komputera jest - oczywiście - znana powszechnie. Warto jednak zapamiętać także nazwy kilku jego bezpośrednich następców, zbudowanych na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych naszego wieku - maszyn, które także zapisały się złotymi zgłoskami w historii informatyki.
EDVAC - pierwszy projekt komputera z zastosowaniem tzw. formalizacji von Neumanna, czyli pomysłu, aby jednakowo - w postaci ciągów zer i jedynek - zapisywać zarówno liczby (dane) jak i polecenia programów; pozwoliło to komputerom na modyfikowanie własnych programów w drodze wyliczeń i przydało im “inteligencji”;
EDSAC - pierwszy komputer oparty na architekturze EDVAC-a, który rzeczywiście skutecznie działał;
IAS - pierwszy zminiaturyzowany komputer o architekturze von Neumanna, protoplasta dzisiejszych mini- i mikrokomputerów;
ILLIAC, JOHNNIAC i kilka innych - maszyny eksperymentalne;
BINAC - pierwszy komputer z wbudowanym procesorem;
UNIVAC - pierwszy komputer komercyjny, który produkowano seryjnie na skalę przemysłową.

Comments are closed.