Zmiany zapalne. Patologia mięśni szkieletowych.

Zmiany zapalne. Patologia mięśni szkieletowych.

• Myositis serosa – zapalenie surowicze mięśni.
Jego powstawanie wiąże się z alergiami, a u ludzi także z chorobą gośćcową. Jedyną przyczyną zapalenia mięśni u zwierząt są jego zwyrodnienia. Zapalenia schodzą szybko i często są nierozpoznawane. Jest to surowiczy obrzęk tkanki, więc jest ona obrzękła, nacieczona, pojawiają się komórki zapalne.
• Myositis purulenta – zapalenie mięśni ropne.
Są dwie drogi zakażenia. Pierwsza to droga hematogenna z wytworzeniem w mięśniach ropni i wtedy mówimy o ropniu (abscessus musculi; myositis purulenta apostematosis). Z tego wniosek, że jest to ograniczone zapalenie ropne, świeże wypełnione świeżą ropą, a stare wyschnięte. Otoczone torebką łącznotkankową. Goją się poprzez bliznowacenie.
Drugi rodzaj zależy od drogi wniknięcia czynnika patogennego – skóra, podskórze. W wyniku wniknięcia bakterii rozwija się rozlane zapalenie ropne mięśni i podskórza – flegmoza (myositis purulenta phlegmonosa). Gojenie możliwe przez wystąpienie bliznowacenia.
• Myositis interstitialis chronica – zapalenie mięśni podścieliskowe przewlekłe.
Mięśnie są oszczędzone, a między mięśniami jest obfity naciek – tworzy się ziarnina zapalna. Uprzątnięcie jej odbywa się przez jej wchłanianie do krwi, a na jej miejsce rozrasta się tkanka łączna włóknista – powstają blizny, mięśnie są twarde, przypominają sznurek, tkanka może nawet ulec zwapnieniu.
• Myositis eosinophilica.
Chorują głównie świnie, a przyczyną są schorzenia alergiczne, albo schorzenia na tle pasożytniczym. Rozpoznać jest łatwo, bo mięśnie zmieniają barwę – połyskujące o odcieniu miedzi lub lekko zielonkawym.

Comments are closed.