PRĄCIE – PENIS UKŁAD ROZRODCZY MĘSKI

PRĄCIE – PENIS UKŁAD ROZRODCZY MĘSKI

Buhaja ma ok.100 cm długości. Zbudowane jest z dwóch ciał jamistych corpus cavernosus penis otoczonych błoną białawą, od której odchodzą liczne beleczki tworzące system ciał jamistych prącia. Cewka moczowa otoczona jest ciałem gąbczastym. Na grzbietowej powierzchni prącia przebiega system głównych naczyń krwionośnych, chłonnych i nerwów.
Buhaj posiada prącie typu włóknistego. Charakterystyczną jego cecha jest to, że nie zmienia się jego wielkość po erekcji. Szyszak
Prącie ogiera jest typu mięśniowo-jamistego i powiększa się o 50% podczas erekcji, a średnica żołędzia wzrasta 300-krotnie. Kształt grzyba.
Prącie tryka ma długość 30-35 cm i jest cienkim organem o budowie włóknistej.
U tryka cewka moczowa przechodzi w wyrostek cewkowy (processus urethrae), który wystaje 4 cm poza żołądź. Wyrostek cewkowy ma kształt litery S.
Prącie knura ma długość 60 cm. Ma budowę włóknisto-elastyczną. Koniec prącia ma kształt lewoskrętnego korkociągu.

Erectio - wywołane jest zatrzymaniem krwi u ciałach jamistych prącia. Pobudzenie płciowe wywołuje rytmiczne skurcze mm. kulszowo-jamistych mm ischiocavernosi, które tłoczą krew z ramion prącia. Równocześnie następuje zaciśnięcie naczyń żylnych korzenia prącia, które odprowadzają krew. Towarzyszy temu wypełnienie ciał jamistych cewki. W czasie erekcji w prąciu jest ok. 250 ml krwi.

Comments are closed.