KAMICA MOCZOWA

KAMICA MOCZOWA
Kamica moczowa jest najczęstszą przyczyną niedrożności dróg moczowych . Jest to schorzenie polegające na występowaniu złogów mineralnych w drogach wyprowadzających mocz a najczęściej w cewce moczowej .
W zależności od lokalizacji złogów wyróżnia się :
- kamicę miedniczek nerkowych
- kamicę moczowodów
- kamicę pęcherza moczowego
- kamicę cewki moczowej .
Jest to schorzenie dość częste np. u psów zachorowywalność wynosi od 0,6 do 2.8 % , oprócz psów chorują też inne gatunki . Brak predylekcji płciowych są predylekcje rasowe u psów : psy chondrodystroficzne (jamniki , pekińczyki ) są narażone na kamicę , ponadto u dalmatyńczyków pojawia się kamica moczanowa . Złogi te najczęściej zbudowane są z fosforanów (człowiek , koń , bydło ) , ze szczawianów , węglanów , rzadziej są to kamienie moczanowe , cystynowe (częściej u samic ) a bardzo rzadko ksantynowe .
Powstają one przy okazji stanów zapalnych narządów moczowych gdzie procesom tym towarzyszy złuszczanie nabłonków , zastój moczu , rozkład moczu co ułatwia wytrącanie soli mineralnych . Złogi powstawać mogą też z przyczyn niezapalnych , gdy dochodzi do wzrostu poziomu soli mineralnych w moczu ( nieodpowiednia dieta , zaburzenia przemiany materii ) .
Kamienie mogą powstawać wokół jądra krystalizacji i powstają wtedy kamienie warstwowe lub tworzą się przez bezpośrednie wytrącanie soli i powstają kamienie lite . Następstwa kamicy zależne są od wielkości i kształtu kamieni . Sama obecność kamienia drażni błonę śluzową , a jeśli ma on szorstką powierzchnię to może powodować uszkodzenia błony śluzowej . Owo drażnienie powoduje stan zapalny i może dojść do zgrubienia ściany pęcherza moczowego . Duże kamienie zatrzymują się w pęcherzu moczowym a mniejsze mogą trafić do cewki moczowej powodując jej zatkanie , zatkaniu ulec mogą moczowody co z kolei prowadzi do powstawania torbieli nerkowych .
OBJAWY KLINICZNE .
Stan ogólny w zależności od trwania procesu może być zaburzony lub nie . W późniejszym okresie zwierzęta są niespokojne , napinają się do oddawania moczu , mocz leci cienkim strumieniem lub w ogóle nie leci , może zawierać domieszki krwi . Mocz zalegając w pęcherzu i miedniczce może powodować zanik nerki z ucisku przy czym druga nerka ( przy zatkaniu jednego z moczowodów ) przejmuje funkcję obu nerek . Mocz zalegając w pęcherzu i miedniczce wchłania się powodując mocznicę ( w badaniu krwi podwyższony poziom mocznika , zapach moczu od pacjenta ) . Krwawienie z cewki może towarzyszyć też stanom zapalnym , nowotworom oraz ranom cewki ( w zapaleniu prostaty krwawienie występuje niezależnie od oddawania moczu ) . Temu stanowi towarzyszy ból , są objawy kolki . Na stan zwierzęcia duże znaczenie wywiera fakt czy jest to zatkanie zupełne czy niezupełne . Jeżeli dojdzie do mocznicy dochodzi do wymiotów , utraty apetytu , odwodnienia a czasem wstrząsu .
Badamy drożność cewki za pomocą cewnika , przy zatkaniu powinien on się zatrzymać . Niekiedy mimo obecności kamieni w cewce daje się wejść cewnikiem do pęcherza . Omacując brzuch daje się wyczuć powiększony pęcherz ( uważać aby nie spowodować pęknięcia pęcherza) . Czasami ucisk na pęcherz po podaniu środków rozluźniających mięśniówkę może cewkę udrożnić .
Rozpoznanie stawiamy w oparciu o badanie kliniczne, badanie RTG ( kamienie moczanowe i cystelnowe nie dają cienia - zrobić pneumocystografię lub podwójny kontrast ) pozwala stwierdzić ilość i lokalizację kamieni . Z badań laboratoryjnych pomocne jest badanie krwi , w stanach gdy niedrożność trwa dłużej pojawia się hiperkaliemia wzrost poziomu fosforanów , mocznika i kreatyny . Można zrobić urografię .
POSTĘPOWANIE LECZNICZE .
Podać środki rozkurczające , w miarę możliwości katateryzować , podać ciepły RF z dodatkiem środków przeciwbólowych . Próbujemy wyciągnąć kamień lub wpychamy go do pęcherza . Jeśli nie uda się upuścić moczu przez cewkę to robimy nakłucie pęcherza przez powłoki brzuszne ( długą igłą tak aby pęcherz w czasie opróżniania nie zsunął się z niej ) . Po upuście moczu zrobić RTG i przygotować pacjenta do operacji . Stosować płyny dla przepłukania organizmu i doprowadzić zwierzę do stanu normalnego .
Zabieg operacyjny - uretrotomia a czasem uretromastomia . Operacja jest zakończona gdy po włożeniu cewnika przez pęcherz wychodzi on przez napletek . Błonę śluzową cewki przyszywa się do skóry (wyszycie cewki ) skąd po operacji wypływa mocz , w miarę upływu czasu rana zarasta i dochodzi do normalnego stanu . Jeżeli proces powtórzy się ponownie można u psa dokonać wyszycia cewki na zgięciu kulszowym , u kota dokonuje się wyszycia cewki połączonego z amputacją prącia . W sytuacji gdy duże kamienie pozostają w pęcherzu dokonuje się laparotomii pośrodkowej w linii białej następnie dokonuje się cystitomii na grzbietowej powierzchni pęcherza usuwa się kamienie ( przeszukać dokładnie fałdy błony śluzowej oraz okolicę szyjki pęcherza moczowego . U konia można czasem dokonać wyjęcia kamienia przez cięcie przyodbytnicze ( pomiędzy odbytem a moszną ) , następnie wkładamy rękę do jamy miednicznej pod prostnicą , nacinamy pęcherz i wyciągamy kamień . Rana goi się sama przez zrośnięcie .

Comments are closed.