BRAZYLIA - Historia Ameryki Łacińskiej

BRAZYLIA - Historia Ameryki Łacińskiej

Po powrocie do Portugalii Vasco da Gammy w 1499 r. wystawiono flotę pod dowództwem Pedra Alvareza Cabrala, która miała nawiązać stosunki handlowe z Indiami drogą wokół Afryki. Cabral wziął jednak kurs na zachód od wysp Zielonego Przylądka zanim skręcił na południe, by opłynąć Afrykę. Odkrył w ten sposób ziemię tam, gdzie znajduje się wysunięty cypel dzisiejszej Brazylii (1500 r.). Zwiedził 25 mil wybrzeża, stwierdzając, że nie ma tam nic ciekawego, prócz owoców tropikalnych i egzotycznego drewna, które wziął ze sobą w dalszą podróż do Indii.

W 1502r. odbyła się kolejna wyprawa handlowa, po drewno, które, jak się okazało nadaje się do rzemiosła artystycznego i wyrobu mebli. Nazywano je bresil – stąd nazwa kraju.

Pierwszy gubernator przybył do Brazylii dopiero po sześciu latach po mianowaniu go na to stanowisko tj. w 1531r. Traktował ten urząd raczej jak zesłanie. Po przybyciu gubernator de Sousa osiadł w Sao Vincente.

W tym czasie również Francuzi penetrowali wybrzeże Brazylii i Gujany gdzie zaopatrywali się w drewno i barwniki. Stąd m.in. powstała potrzeba wysłania do Brazylii gubernatora, żeby przypilnował interesy Hiszpanii. Wraz z przybyciem gubernatora rozpoczęła się również kolonizacja tych ziem. Proces ten jednak nabrał intensywności, gdy pod koniec XVII odkryto w Brazylii złoża srebra, złota i diamentów. Tak to legendy o bogactwie interioru przyciągnęły konkwistadorów w dorzecze La Platy. Próbowali się dostać do źródeł „srebrnej rzeki”, byli wśród nich Brytyjczycy, Portugalczycy i Hiszpanie.

W 1516 r. Juan Diaz de Solis przepłynął wzdłuż Urugwaju i wpłynął, na morze słodkiej wody. Nie była to jednak poszukiwana również po śmierci Kolumba cieśnina łącząca Atlanty z Pacyfikiem, lecz estuarium La Platy szerokie na 160 km. Gdy opuścił swą karawelę i popłynął łodzią na zwiedzanie lądu, Indianie wymordowali całą grupę, upiekli i zjedli Diaza de Solis na oczach jego załogi zakotwiczonej na rzece.

W 1526r. brytyjski żeglarz Sebastian Cabot pożeglował 600 km w górę La Platy. On właśnie nadał jej nazwę Rio de la Plata. Założył Fort Rosario u brzegu Parany i popłynął dalej na pn., ponieważ krajobraz stawał się coraz bardziej surowy (dotarł do Gran Chaco) postanowił zawrócić do Fortu Rosario. Cała załoga fortu została wymordowana. Nie interesował się już więcej tym rejonem.

Wyprawy Portugalczyków na południe Brazylii przestraszyły króla Hiszpanów, ale że nie chciał sam łożyć na wyprawy w tamte rejony nadał ten obszar bogatemu człowiekowi – Don Pedro de Mendozie.

Stanął on na czele floty 2000 osadników i w 1536 r. założyli miasto Nuestro Senora de Buen Aire (Buenos Aires). W tych okolicach Indianie nie byli zbyt wojowniczy, więc udało im się żyć we względnej symbiozie. Osadnikom nie wiodło się jednak dobrze, narastała w nich frustracja i zaczęli odreagowywać na Indianach. Mendoza wrócił do Hiszpanii. Wysłał natomiast ekspedycję na pn. z Juanem de Ayolasem na czele, która przedzierając się wzdłuż rzeki Paragwaj dotarła do posterunków Inków. Po drodze założyli obóz – Asuncion, który pozostał pod dowództwem Dominga Martineza de Irali. W drodze powrotnej Ayolas został zamordowany przez Indian Guarani. Irala natomiast w 1537 r. zbudował fort w Asuncion i został wybrany przez swoich współtowarzyszy na gubernatora.

W 1541r. niedobitki z Buenos Aires opuściły to miasto i ruszyły na pn. do Asuncion.

Comments are closed.