PODBÓJ PERU - Francisco Pisarko - Historia Ameryki Łacińskiej

PODBÓJ PERU - Francisco Pisarko - Historia Ameryki Łacińskiej

Francisco Pizarro marzył o podbiciu kraju Inków, o którym słyszał już za czasów wypraw u boku Balboi. W tym celu zawiązał spółkę z dwoma partnerami: Diego de Almagro i wikariuszem z Panamy - Hernando de Luque.

W 1524 r. Pizarro i Almagro na dwóch okrętach ruszyli wzdłuż wybrzeża kolumbijskiego. Wrócili z taką ilością złota, że bez trudu namówili swoich promotorów na jeszcze jedna ekspedycję.

W 1526 r. znowu ruszył na południe wzdłuż wybrzeża. Tym razem spotkali się z silnym oporem Indian, postanowili, więc wezwać posiłki. Nowy gubernator był jednak przeciwny całej wyprawie i odmówił pomocy. Pisarro był zmuszony do powrotu i szukania pomocy w ojczyźnie.

Pisarro wrócił na dwór królewski z prośba o finansowanie kolejnej wyprawy na terytoria Inków. Obawiał się ich, myślał, że zagrażają dotychczasowym zdobyczom. Dostał obietnicę pomocy i zgromadził 180 osobową grupę ochotników. Spotkał się wtedy z Hernanem Cortesem. Pisarro dopiero marzył o sukcesach, jakie odniósł Cortes podbijając Meksyk .
Pojechał też do swej dawnej wsi w Estremadurze i wciągnął do wyprawy swych braci Gonzala, Juana i Hernanda

W 1531 r. razem z trzema przyrodnimi braćmi ruszył z kolejną wyprawą na południe, utartym już szlakiem. Almagro miał ruszyć za nimi. Gdy dotarł do wybrzeża w okolicach Caxamarca, gdzie władca Inków miał swój dwór, postanowił nie czekać na Almagra i sam ruszył przez Andy.

W chwili przybycia Hiszpanów, Atahualpa wygrał właśnie wojnę domowa i umacniał swoje imperium. Z pogardą słuchał wieści o zbliżających się intruzach. Gdy doszło do spotkania Pisarro oznajmił Atahulapie, że Karol V jest jedynym prawdziwym królem, a Bóg chrześcijan jedynym prawdziwym Bogiem. Na pytanie Atahualpy, z jakiego tytułu miałoby tak być – podali mu Biblię. Ten spojrzał i rzucił z pogardą. Stało się to pretekstem do pojmania Inki i zabicia jego świty. Atahualpa chciał ocalić życie. Dał rozkaz, by wydać najeźdźcom wszystko cokolwiek zażądają. Los Atahualpy był jednak przesądzony, gdyż Pisarro nie mógł pozwolić na to, żeby Inkowie czcili władcę jak Boga.

Część Inków ewakuowała się w góry i tam założyli nowe państwo w okolicy Vilcabamba. Chronili się przed atakami Hiszpanów przez kilkadziesiąt lat. Twierdza padła jednak w 1572 r. Ostatni Inka -Tupac Amaru został aresztowany i słuch po nim zaginął.

Złoto z okupu zostało przetopione i podzielone. Żołnierze Almagra dostali jednak mniejsze części, gdyż później dotarli do Caxamarca. Dyscyplina załamała się, więc Pisarro postanowił wyruszyć na wyprawę do Cusco. Miasto nie opierało się najeźdźcom. Młodszego brata Husakara, Manco Capaca, ustanowiono marionetkowym królem, realne rządy sprawowali Gonzalo i Juan Pisarrowie. Francisco udał się na wybrzeże, aby założyć własna stolicę – Limę.

Tymczasem rozpoczęła się wojna domowa między Hiszpanami podzielonymi między stronników Pisarrów i Almagra. Nadeszło również zarządzenie królewskie o podziale nowego terytorium. Północna jego część została nadana Pisarzowi, ziemie na 300 mil od ziem Pisarro, nazwane Nowym Toledo, przypadły Almagro.

Ludzie Almagra przygotowali się, więc do wyprawy do nieznanego Chile. Gdy dotarli do żyznej Doliny Środkowochilijskiej, zastali tam tylko biednych i wrogich Indian - Araukanów. Przegrani, powracali do Peru z myślą by zdobyć Cusco dla siebie.

Comments are closed.