VASCO NUNEZ DE BALBOA - Historia Ameryki Łacińskiej

VASCO NUNEZ DE BALBOA - Historia Ameryki Łacińskiej

Z wysp akcja kolonizacyjna Hiszpanów promieniowała na kontynent. W 1509 r. Alozo de Ojeda otrzymał licencję na założenie stałych osiedli na Przesmyku i na wybrzeżu kolumbijskim. Wyprawa zakończyła się jednak fiaskiem a jej przywódca zginął.
W wyprawie Ojedy, jako pasażer na gapę brał udział Vasco Nunez de Balboa, który uciekł z Hispanioli przed konsekwencjami długów zaciągniętych na prowadzenie gospodarstwa. Okazał się jednak dobrym dowódcą i administratorem kolonialnym. Wybrany przez rozbitków na dowódcę pomógł im w zakładaniu miasta Darien. Od Indian, z którymi się zaprzyjaźnił dowiedział się o wielkiej masie wody oddalonej o kilka dni podróży w głąb kraju. Ruszył, więc pieszo na czele niewielkiego oddziału, w którym znajdował się żołnierz Pisarro.

25 września 1513 r. stanął na szczycie wzgórza, z którego rozciągał się widok na Pacyfik. Zanim jednak zdążył powrócić do Darien, Ferdynand mianował w Hiszpanii gubernatorem tych obszarów Pedrariasa de Avilę. Po przybyciu d’Avila pozwolił Balboi na kontynuowanie planów Morza Południowego.

Z pomocą Indian Balboa zbudował statki po stronie Pacyfiku i wyruszył na wyprawę wzdłuż wybrzeża. Pedrarias wystraszył się ambicji Balboi i sprowadził go podstępem, wytoczył mu sprawę o zdradę i skazał na śmierć (katem miał być podobno Pizarro).

Comments are closed.